Stáhnout katalog ZDARMA

Klimatizace

Klimatizaci vynalezl již v roce 1902 američan Willis Carrier. Od té doby klimatizace prodělala mohutný vývoj a pronikla v mnoha variantách do všemožných oblastí našeho života. Dnes už se v kancelářích a obchodech stala samozřejmostí a začala výrazně pronikat i do domácností..

 

 

Základní druhy klimatizace

Dělená klimatizace, tzv. Splitsystém

Nejůčinnější, nejtišší, nejkomfortnější...a dnes jednoznačně nejobvyklejší varianta klimatizace. Nabízí nejnižší provozní náklady. Vyznačuje se nejménší hlučností díky kompresoru, který je umístěný ve venkovní jednotce mimo klimatizovaný prostor. Vnitřní jednotka  klimatizace může být vybavena speciální filtrační funkcí jako čistička vzduchu, ionizátor apod.

Díky technickému řešení se klimatizace dodává i v provedení tepelného čerpadla s účinností až 5,1 a s provozem až do nízkých venkovních teplot při vysoké účinnosti provozu.

Splitová klimatizace se skládá ze tří základních částí:
1) vnitřní jednotky
2) venkovní jednotky
3) spojovací potrubí pro chladivo.

 

 

Okenní klimatizace

okenni_klimatizace.jpgKompaktní jednotka klimatizace, která se nazývá podle její nejčastější montáže, tj. do okna. Jedná se o klimatizaci- kostku, u které jedna strana kouká z okna ven, druhá strana přečnívá do místnosti. Kompaktní provedení klimatizace má výhodu snadné montáže, nevýhodou je však vyšší hlučnost, neboť kompresor je umístěn přímo v místnosti. Navíc klimatizace narušuje prostor okna atd.. 

 

 

Mobilní klimatizace

mobilni_klimatizace.jpgOpět kompaktní provedení klimatizace, které je postavene celé v místnosti. Ze zařízení je vyvedena "roura" jako výfuk teplého vzduchu, kterou je nutno vyvést teplý vzduch mimo chlazený prostor např. oknem, zdí nebo alespoň dveřmi do vedlejší místnosti. Díky odvodu teplého vzduchu se bohužel velmi snižuje účinnost, neboť netěsnostmi do místnosti vniká teplý vzduch z okolí...a také patří mezi hlučnější klimatizace z důvodu kompresoru v místnosti, stejně jako ventilátorů ženoucích vzduch ven z místnosti.

 

 

Ochlazovače vzduchu

ochlazovac.gifToto zařízení bohužel není klimatizací, i když se za klimatizaci mylně vydává. Jedná se nejčastěji o "krabici s ventilátorem, do které se jen dolévá voda". Zařízení neklimatizuje ani nechladí, jen díky odpařování vody vzniká příjemnější klima, protože má vyšší vlhkost a nižší teplotu. Nemá však podstatnější vliv na teplotu v místnosti a proto od tohoto zařízení nečekejte klimatizovaný prostor...jen prostor s vyšší vlhkostí...

 

 

 

Princip klimatizace

Nejjednodušším vysvětlením funkce klimatizace je princip chladničky. Chladnička odebírá teplo potravinám a to následně uvolňuje do místnosti (nejčastěji černým žebrováním na zadní straně). Jednoduše z jednoho prostoru teplo odebírá a do druhého jej předává. Klimatizace dělá to samé - představte si, že váš pokoj je chladničkou a venkovní jednotka předává na balkoně teplo do okolí...

Fyzikální proces klimatizace
Fyzikální princip v klimatizaci je složený z více procesů za sebou. Základní fáze jsou stlačování par chladiva, kondenzace vysokotlakého plynu na kapalinu (ochlazením), přesun kapaliny pod tlakem do vnitřní jednotky, expanzi do oblasti s nižším tlakem (přes kapiláru, expanzní ventil) spojené s odpařováním, tj. přeměnění kapaliny na plyn (ohřívání, přejímá teplo z prostoru). A pak jsou páry chladiva opět nasávány do kompresoru a stlačovány...

Schema_klimatizace.jpg

 1. fáze – komprese
Kompresor nasává chladivo v podobě par a pod vysokým tlakem tyto páry stlačuje. Páry se při kompresi rovněž stlačováním zahřívají.
 
2. fáze – kondenzace (předávání tepla)
Vysoce stlačené páry chladiva se v kondenzátoru intenzivně ochlazují a tím dochází k jejich kondenzaci, přičemž se uvolňuje energie nejen stlačení, ale hlavně energie změny skupenství látek (obdobně vodní pára při ohřívání předmětů, například pokličky, chladne a sráží se na vodu – proces chladiva je obdobný, jen probíhá při nižší teplotě (cca 20-55°C). Zkondenzované chladivo v podobě kapaliny je přesouváno do místa určení
 
3.fáze – expanze (přijímání tepla)
Chladivo v podobě kapaliny proudí k rozstřikovacímu ventilu nebo kapiláře, které slouží díky malému otvoru jako „zúžený“ prostor - tryska. Průchodem přes rozstřikovací ventil se zařízení dostane do oblasti, kde je nižší tlak a vyšší teplota (výparník s pokojovou teplotou) a kapičky chladiva se díky tomu intenzivně odpařují (obdoba varu vody při 100°C s nutností dodávat teplo vařičem – zde proces probíhá při teplotě okolo 6°C a chladivo si teplo odebírá samo ve výparníku, který se intenzivně ochlazuje). Proud vzduchu procházející výparníkem se díky tomu o výparník velmi intenzivně chladí.
 
1. fáze – komprese
Ohřátý plyn proudí zpět ke kompresoru, kde dochází k opětovné kompresi a celý cyklus se opakuje.

 

TOSHIBA

Výběr klimatizace záleží na mnoha technických aspektech a parametrech, ale především záleží na Vás

MITSUBISHI ELECTRIC

Klimatizace Mitsubishi Electric

Aktuality
Detail17.06.2014 Projekt zdarma

Při objednání tepelného čerpadla do 31.8.2014 Vám..

Detail16.06.2014 Nová rekuperace DUPLEX Easy

Nová kompaktní rekuperační jednotka DUPLEX Easy je..

Detail17.01.2014 Novinka 3

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit...

Nepřehlédněte
SEO optimalizace